Vojtova metóda je diagnostická a liečebná metóda využívaná na včasnú diagnostiku a liečbu motorických porúch. Pomocou zatiaľ ničím neprekonanou metódou reflexnej liečby podľa Dr. Vojtu je ponúknutý fyziologický koncept, ktorý prebudí blokovanú motorickú schopnosť a hľadá jej integráciu. Využíva sa pri liečbe všetkých porúch motoriky, či už na podklade centrálnom (DMO, infantilná cereberálna paréza…..) alebo periférnom (torticollis, pectus excavatum, vrodené chyby nôh- pes equinovarus,  equinovalgus, calcaneus, skoliózy…..). Vojtová metóda sa využíva nielen u detí, ale aj u dospelých (centrálna porucha- NCMP, úrazy chrbtice, paréza plexus brachialis….).

Vojtova metóda vznikla v 50. rokoch minulého storočia. Autorom je Dr. Václav Vojta. Dr. Vojta pri manipulácii s dieťaťom pozoroval zmenu spasticity na základe aktivity svalových súhier, ktoré boli poškodením vyradené.

Pomocou Vojtovej metódy sa navodzuje reflexnou cestou správny pohybový stereotyp na celom tele. Navodzujú sa čiastočné svalové súhry, ako pri otáčaní a plazení. Čiže môžeme hovoriť o lokomočnom komplexe (reflexné otáčanie a reflexné plazenie), aktivuje sa priečne pruhovaná muskulatúra v určitých koordinačných komplexoch. Okrem priečnej muskulatúry sa tam zapája aj hladká svalovina (okohybné svaly, jazyk, sfinktery, peristaltika) a taktiež aj vegetatívny nervový systém.