Vertigo je skôr symptóm než samotný stav. Je to typ závratu, ktorý sa často opisuje ako pocit, že sa svet točí okolo vás, najmä ak zmeníte polohu.Vertigo postihuje všetky vekové kategórie. U mladších klientov je najčastejšou príčinou patológia stredného ucha. U starších ľudí je potrebné špecifické posúdenie vzhľadom na riziko pádov a ich komplikácií. Kľúčom k diagnostike je odlíšenie vertiga od iných príčin závratov alebo nerovnováhy a odlíšenie centrálnych od periférnych príčin vertiga.

Vertigo je najčastejšie spôsobené dysfunkciou vestibulárneho systému z periférnej alebo centrálnej lézie.

  1. Periférne etiológie zahŕňajú bežnejšie príčiny vertiga, napr. benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV) a Ménièrovu chorobu. BPPV je výsledkom usadenín vápnika alebo trosiek v zadnom polkruhovom kanáli a spôsobuje časté prechodné epizódy závratov trvajúce niekoľko minút alebo menej.
  2. Centrálna etiológia vertiga by sa mala vždy brať do úvahy v diferenciálnej diagnostike. Ischemické alebo hemoragické mŕtvice (najmä zahŕňajúce cerebellum alebo vertebrobasilárny systém) sú príčiny, ktoré môžu byť život ohrozujúce. Ďalšie hlavné príčiny zahŕňajú: nádory, vestibulárne migrény (bežná centrálna príčina závratov), roztrúsená skleróza (spojená s centrálnymi aj periférnymi príčinami vertiga).

Vertigo a závraty sa nemusia zdať ako problémy, ktorým by mohla pomôcť fyzioterapia, ale ukázalo sa, že určité fyzioterapeutické cvičenia môžu pomôcť ľuďom trpiacim častými záchvatmi závratov.Toto je známe ako vestibulárna rehabilitačná terapia a aby sme pochopili, ako to funguje, musíme najprv pochopiť, čo to znamená. Vestibulárny systém sa skladá z častí vnútorného ucha a mozgu, ktoré kontrolujú rovnováhu. Preto poškodenie tohto systému môže viesť k závratom, ťažkostiam s rovnováhou a problémom so zrakom.

Vestibulárna rehabilitačná terapia sa skladá z troch hlavných typov cvičenia:

  • návyku,
  • stabilizácie pohľadu a
  • cvičenia rovnováhy.

Tieto cvičenia môžu pomôcť ľuďom, bojujúcim s vertigom. Len máloktoré cvičenie sú obzvlášť namáhave a väčšina sa časom uľahčí. Ale na dosiahnutie výsledkov je nevyhnutné odhodlanie a oddanosť. Keďže každý prípad je jedinečný, náš fyzioterapeut bude musieť vyšetriť klienta a navrhnúť vhodné cvičenia. Niektoré z nich je možné a bude potrebné vykonať samostatne, aj keď len podľa pokynov terapeuta. Nesprávne cvičenia by mohli zhoršiť problém a mohlo by hroziť riziko zranenia, najmä u tých, ktorí majú problémy s rovnováhou.

Cvičenie vestibulárnej rehabilitácie nie je ťažké sa naučiť, ale na dosiahnutie úspechu si vyžaduje vysoký stupeň dôslednosti klienta. Často odporúčame vykonávať cvičenia minimálne 2-3 krát denne, čo môže byť únavné alebo náročné na začlenenie do nabitého programu. Odporúčame, aby si naši klienti nastavili pravidelný rozvrh, aby sa cvičenia dali ľahšie začleniť do vášho denného režimu.